Η βραδιά του Σέρτζιο Κονσεϊσάο! (vid)

Το γκολ που πριν από ακριβώς 13 χρόνια προκάλεσε… έκρηξη στην “καυτή” Τούμπα και “σημάδεψε” τα ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός!

4 Φεβρουαρίου 2009. Σαν σήμερα, πριν από 13 χρόνια. Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στην κατάμεστη Τούμπα, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με το ρολόι να σημαδεύει το 29ο λεπτό, ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο βλέπει τον Αντώνη Νικοπολίδη εκτός θέσης και αποφασίζει να δείξει την τεράστια κλάση του!

Με ένα άψογο ψηλοκρεμαστό πλασέ, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα των Πειραιωτών και “γράφει” το 1-0, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό, σε ένα ματς με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν με μεγαλύτερη το δοκάρι του Λίνο στο 4ο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Λίνο (89΄ Μπαλάφας), Μάρκος Αντόνιο, Κοντρέρας, Αραμπατζής, Δάρλας, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Ίβιτς (40΄ Βερόν), Σορλέν, Αναστασάκος (79΄ Αθανασιάδης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλίτσιος (79΄ Γκονζάλες), Ζεβλάκοβ, Α. Παπαδόπουλος, Πάντος, Τοροσίδης, Ντουντού, Τζόρτζεβιτς (76΄ Λεονάρντο), Μπελούτσι, Μήτρογλου (61΄ Ντέρμπισάιρ).