ΕΥΡΩΠΗ

Τρομερές στιγμές για τον «χρυσό» σκόρερ της Γάνδης

Ο Ουκρανός γνώρισε την αποθέωση από όλο το γήπεδο

Ο Μπέζους λύτρωσε τη Γάνδη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας της τη νίκη με 2-1 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ και κρατώντας την ομάδα του ζωντανή στο κόλπο για τα πλέι-οφ του Champions League.

Ο Ουκρανός ποδοσφαιριστής της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League, αποθεώθηκε κατά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Ωστόσο, ο… χαμός έγινε όταν πέτυχε το γκολ της νίκης, με το όνομα του Μπέζους να γίνεται σύνθημα στα χείλη των φίλων της Γάνδης.

Ο ίδιος στο φινάλε του ματς με μια ουκρανική σημαία, δεν μπορούσε να κρύψει τη συγκίνηση του, στον απόηχο των όσων περνάει η πατρίδα του τις τελευταίες ημέρες.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, έξω από το γήπεδο της Γάνδης, οι φίλοι της βελγικής ομάδας συγκέντρωσαν είδη πρώτης ανάγκης για τον ουκρανικό λαό.