ΕΥΡΩΠΗ

Conference League: Πήρε «κεφάλι» η Φέγενορντ έναντι της Μαρσέιγ

Όλα ανοιχτά για Λέστερ και Ρόμα

Προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Europa Conference League πήρε η Φέγενορντ έναντι της Μαρσέιγ μετά τη νίκη των Ολλανδών επί των Γάλλων με 3-2.

Ιδανικό δίλεπτο, στο 18-20′ του πρώτου ημιχρόνου, για τη Φέγενορντ που προηγήθηκε με 2-0 με σκόρερς τους Ντέσερς και Σινιστέρα.

Αντίδραση της Μαρσέιγ στο 28′ με τον Ντιενγκ που μείωσ σε 2-1, με τον Γκέρσον στο 40′ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Μεγάλο λάθος του Τσαλέτα Τσαρ δευτερόλεπτα μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Ντέσερς να κάνει το 3-2 και να πετυχαίνει το γρηγορότερο τέρμα σε διοργάνωση της UEFA στο δεύτερο ημίχρονο.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι Ολλανδοί θα πάνε στο Βελοντρόμ έχοντας στις αποσκευές τους, τη νίκη τους με 3-2.

Η Ρόμα πήγε να «κλέψει» το ματς στην Αγγλία αλλά η Λέστερ απέφυγε την ήττα (1-1) και έτσι οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς.

Ο Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ για τους Ιταλούς στο 15′, με την Λέστερ να ισοφαρίζει με αυτογκόλ του Μαντσίνι στο 67′.