AEK: Με το δεξί στο νέο της γήπεδο (vids)

Εύκολη επικράτηση με 4-1 του Ιωνικού

Το πρώτο παιχνίδι της ΑΕΚ στην «OPAP Arena» συνδυάστηκε με άνετη νίκη για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, η οποία επικράτησε με 4-1 του Ιωνικού, μέσα σε πανηγυρικό κλίμα από τους φιλάθλους της, που είχαν κατακλύσει τις εξέδρες.

Οι γηπεδούχοι, δεν είχαν κανένα πρόβλημα κόντρα σε έναν Ιωνικό που είχε μετριότατη εικόνα. Ο Γκατσίνοβιτς με ωραίο σουτ, άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό και είκοσι λεπτά αργότερα ο Γκαρσία, έκανε το 2-0.

Στο 62’, ο Αραούχο με σουτ που άλλαξε πορεία, έκανε το 3-0 για την Ένωση και στο 65’, πάλι ο Γκατσίνοβιτς, διαμόρφωσε το 4-0. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ελευθεριάδης βρέθηκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς, για το τελικό 4-1…

Με τη νίκη αυτή, η ΑΕΚ, πήγε στους 12 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, ενώ ο Ιωνικός, παρέμεινε στον ένα βαθμό και στην ουρά της βαθμολογίας.