ΑΕΚ: Πέρασε με Γκαρσία από τη Λιβαδειά

Επικράτησε με 0-2 του Λεβαδειακού, πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ συνέχισε με νίκη στην ένατη αγωνιστική, αφού πέρασε από τη Λιβαδειά με 0-2, χάρη στα γκολ του Λιβάι Γκαρσία.

Στο πρώτο ημίχρονο, η «Ένωση» είχε τον έλεγχο μεν, δε μπορούσε να απειλήσει επί της ουσίας την εστία των γηπεδούχων δε, αλλά στις αρχές του δεύτερου μέρους, ο Γκαρσία έδωσε τη λύση, κάνοντας το 0-1 στο 50’, έπειτα από σέντρα του Ελίασον.

Στο 70’, ο ίδιος παίκτης, με εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 0-2, μετά από ανατροπή του Γκατσίνοβιτς από τον Χάμοντς και παρέμβαση του VAR.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λεβαδειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μουτίνιο για να ισοφαρίσει και κάπως έτσι, η ΑΕΚ «κλείδωσε» τη νίκη, παραμένοντας στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο +5 από τον ΠΑΟΚ, τον οποίο υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή.