ΒΟΛΕΙ

Με δεμένα χέρια…

Σε τρίτο παιχνίδι (την Κυριακή στις 19:00) θα κριθεί η πρόκριση στο ζευγάρι μεταξύ του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό, αφού παρά την φιλότιμη προσπάθεια των ασπρόμαυρων η απουσία του Σωτηρίου μετά το πρώτο σετ ήταν καθοριστική, με αποτέλεσμα οι πράσινοι με 3-0 σετ να φτάνουν στην ισοφάριση της σειράς.

Οι περιορισμένες λύσεις και η αποχώρηση του Σωτηρίου λόγω τραυματισμού επηρέασαν την εικόνα του ΠΑΟΚ στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς του ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τρίτο ραντεβού την Κυριακή, στον πλέον καθοριστικό αγώνα, αφού εκεί θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς του φετινού πρωταθλήματος, όπως ακριβώς θα γίνει και στο ζευγάρι του Ολυμπιακού με τον Φοίνικα Σύρου.

Η κατάσταση του Σωτηρίου ενόψει της τρίτης αναμέτρησης θα κρίνει πολλά για την εικόνα που θα έχει ο Δικέφαλος στο παιχνίδι της Κυριακής, αφού η εικόνα των ασπρόμαυρων στο πρώτο σετ, ακόμη και με τις απουσίες των ξένων παικτών, αφήνει ελπίδες στον ΠΑΟΚ να κυνηγήσει μέχρι τέλους τις πιθανότητες που έχει για πρόκριση στους τελικούς.

Η εικόνα του αγώνα:

Με τους παίκτες που οδήγησαν στην επική ανατροπή στο πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε τον δεύτερο ημιτελικό ο ΠΑΟΚ, με τον Κ. Δεληκώστα να επιλέγει τους Φιλίποφ, Μπούτο, Σωτηρίου, Εφραιμίδη, Γάτση, Χαραλαμπίδη και λίμπερο τον Στεφάνου.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του πρώτου σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι (8-8). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός με τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο και Ρανγκέλ πήρε το προβάδισμα (15-11). Με τον Σωτηρίου ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά (17-15). Οι πράσινοι έκαναν συνεχόμενα λάθη από το σερβίς, την ώρα που ο Μπούτος «πυροβολούσε» για τον Δικέφαλο από τη συγκεκριμένη θέση με τους ασπρόμαυρους να ανατρέπουν την κατάσταση και να προηγούνται με 20-22, με τον Παναθηναϊκό να «απαντάει» άμεσα (22-22). Με τον Σωτηρίου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο σετ μπολ (23-24), αλλά ο Ράπτης έστειλε το σετ στην… παράταση (24-24). Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν και πάλι συνεχόμενες με τον ΠΑΟΚ να χάνει άλλες δύο ευκαιρίες σε σετ μπολ που είχε και τελικά τον τυπικά γηπεδούχο Παναθηναϊκό με 29-27 (άσος Πανταλέων και μπλοκ Ρανγκέλ) να κάνει το 1-0 στα σετ.

Σαν να μην έφταναν στον ΠΑΟΚ οι περιορισμένες λύσεις που έχει με τις απουσίες των ξένων, οι ενοχλήσεις που ένιωσε ο Σωτηρίου στο φινάλε του πρώτου σετ, ανάγκασε τον Δικέφαλο να ξεκινήσει στο δεύτερο με τον λίμπερο Κωνσταντινίδη σε ρόλο ακραίου. Τα νέα αυτά δεδομένα βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να πάρει από νωρίς προβάδισμα (8-2). Με τους ασπρόμαυρους να μην βρίσκουν επιθετικά λύσεις (14-7), παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Κωνσταντινίδη, ο Δεληκώστας τον αντικατέστησε με τον Αρμενάκη, με την αλλαγή όμως να κλείνει λίγο αργότερα, χωρίς να δίνει ουσιαστική βοήθεια στον ΠΑΟΚ που έμεινε πίσω με 20-10. Η εικόνα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός με 25-17 έφτασε στο 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Δεληκώστας ανακάτεψε ξανά την τράπουλα βάζοντας στο παιχνίδι τους Τερζή και Τακουρίδη αντί Φιλίποφ και Χαραλαμπίδη. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κρατήσει επαφή με το σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας (16-10) με τον Αρμενάκη να αντικαθιστά τον Μπούτο. Και σε αυτό το σετ η κατάσταση δεν άλλαξε δραματικά με τους πράσινους με 25-18 να παίρνουν τη νίκη με 3-0 σετ και να οδηγούν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Τα σετ: 29-27, 25-17, 25-18.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκούς προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 31% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ, 80% υπ. – 60% άριστες), Πανταλέων 12 (9/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. – 35% άριστες), Πελεκούδας, Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 2 (2/8 επ.), Σωτηρίου 4 (4/9 επ., 67% υπ. – 25% άριστες), Μπούτος 12 (10/26 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 9 (8/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. – 62% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 60% υπ.-33% άριστες), Τερζής 1 (1 άσσος), Αρμενάκης 3 (3/8 επ.), Τακουρίδης.