ΒΟΛΕΙ

Έδειξε τι πρέπει να βελτιώσει

Με θετικά στοιχεία, αλλά και αρκετά που πρέπει να δουλευτούν, το πρώτο δυνατό τεστ του ΠΑΟΚ

Το πρώτο της φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τη νέα σεζόν έδωσε η ανδρική ομάδα βόλεϊ που αντιμετώπισε στη Σερβία την Φριντριχσχάφεν στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά που διοργανώνει η Βοϊβοντίνα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ.

Τον βασικό κορμό του ΠΑΟΚ που θα δούμε στη νέα σεζόν επέλεξε ο Γ. Καλμαζίδης, αφού ξεκίνησε με τους Ουόλς, Μπράουν, Πετρέα, Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα ανακάτεψε την τράπουλα.

Άλλωστε, είναι λογικό ότι οι «ασπρόμαυροι» μέσα από αυτά τα φιλικά θα προσπαθήσουν όχι μόνο να βρουν ρυθμό, αλλά και να αποκτήσουν την απαραίτητη συνοχή ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων στα μέσα Οκτωβρίου.

Παίρνοντας λύσεις από επίθεση και μπλοκ ο Δικέφαλος μπήκε σε ρόλο οδηγού στο πρώτο σετ (15-11). Οι Γερμανοί πλησίασαν (15-14), ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά (21-16), αλλά με τα λάθη του κυρίως, κράτησε την Φριντριχσχάφεν στο σετ (23-22). Στο φινάλε είχε τις λύσεις για να κάνει το 25-23 και το 1-0.

Χέρι – χέρι οι δύο ομάδες με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ το δεύτερο σετ. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι το 17-15 υπέρ του ΠΑΟΚ έγινε 17-17, το 19-17, 19-20, πριν ο Δικέφαλος πάρει ξανά κεφάλι με 21-20, αλλά χάσει και πάλι το προβάδισμα (21-23). Οι Γερμανοί με 22-25 έφτασαν στην ισοφάριση σε 1-1.

Αποτελεσματικότεροι οι παίκτες της Φριντριχσχάφεν στο τρίτο σετ, πήραν προβάδισμα με 10-17. Οι «ασπρόμαυροι» άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και πλησίασαν στο 18-21. Τελικά, η γερμανική ομάδα με 20-25 μπήκε μπροστά στο παιχνίδι με 1-2 στα σετ.

Κακό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ για τον Δικέφαλο που έμεινε πίσω με 1-8 και αργότερα με 7-16. Με την πίεση από το σερβίς του ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 16-19 και 20-23, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω καθώς οι Γερμανοί με 21-25 πανηγύρισαν τη φιλική νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 20-25, 21-25

Το Σάββατο στις 20:00 ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Βοϊβοντίνα στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που θα δώσει στο Νόβι Σαντ. Η αυλαία θα πέσει το πρωί της Κυριακής στις 11:30 με το ματς απέναντι στην Παρί.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Μπράουν 11, Τερζής, Πετρέας 8, Ουόλς 6, Κοκκινάκης, Κουμεντάκης 9, Σωτηρίου 1, Γάτσης, Τακουρίδης, Κουκλίνσκι 8, Ούντρις 14, Αντωνίου, Μπούτος, Τζιουμάκας 1