ΒΟΛΕΙ

Ο ΠΑΟΚ δίνει ευρωπαϊκές μάχες αλλά κανείς δεν μπορεί να τις δει

Τι συμβαίνει με τα δύο σημερινά παιχνίδια του ΠΑΟΚ

PAOK24

Οι ασπρόμαυροι παίζουν σήμερα δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια. Το βόλεϊ ανδρών υποδέχεται Μίντελφαρτ στη ρεβάνς του 0-3 της Δανίας για το Cev Challenge Cup. Ο ΠΑΟΚ έχε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην αναμέτρηση, που αρχίζει στις 18;00 και διεξάγεται στο PAOK Sports Arena. Ωστόσο δικαίωμα να δουν το παιχνίδι θα έχουν μόνο όσοι βρεθούν στο γήπεδο. Παρά το γεγονός πως η Cosmote έχει τα δικαιώματα της διοργάνωσης, δεν μετέδωσε ούτε το παιχνίδι της Δανίας, ούτε κι αυτό της Θεσσαλονίκης. Το κανάλι της Cosmote μετέδωσε κανονικά ωστόσο τα παιχνίδια του Ολυμπιακού, που μπορεί να έπαιζε στο Champions League ωστόσο υπήρξε κάλυψη και στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Κάτι αντίστοιχο θα συμβεί και στο βόλεϊ γυναικών. Οι ασπρόμαυρες δίνουν ιστορικό παιχνίδι, καθώς για πρώτη στην ιστορία τους θ’ αναμετρηθούν σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Το ταξίδι τους ξεκινά από το Βέλγιο και την Αστερίξ, όπου οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου θ’ αφήσουν πίσω το αρνητικό αποτέλεσμα με τη Θέτιδα Βούλας και θα τα δώσουν όλα για να μπούνε με το δεξί στο CEV Challenge Cup. Ούτε κι αυτό το παιχνίδι όμως δε θα έχει μετάδοση, σε αντίθεση με του Ολυμπιακού, που βέβαια παίζει στο Champions League.

ΑΣ

Κόστα: «Δέχτηκα προσβολές κατά τη διάρκεια του αγώνα»

Τι αναφέρει ο κεντρικός του ΠΑΟΚ για τα όσα βίωσε στο Τελ Αβίβ

Με τους διαιτητές να κλείνουν τα μάτια σε «καθαρό» μπλοκ άουτ στον Ντεν Ντρις και να χαρίζουν τη νίκη με 3-1 σετ στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, έπεσε η αυλαία του πρώτου αγώνα μεταξύ της ισραηλινής ομάδας και του ΠΑΟΚ για τη φάση των 16 του CEV Challenge Cup.

Πλέον, ο Δικέφαλος καλείται να κάνει την ανατροπή στην ρεβάνς στο «Παλατάκι» στις 15/12, εκεί όπου αναζητά νίκη με 3-0 ή 3-1 προκειμένου να στείλει το ματς σε «χρυσό» σετ το οποίο επίσης πρέπει να κατακτήσει.

Αίσθηση πάντως προκαλούν και τα όσα αναφέρει ο κεντρικός του ΠΑΟΚ, Ντέιβιντ Κόστα, σε ανάρτηση του, μετά το παιχνίδι:

«Δύσκολο παιχνίδι στο Ισραήλ, αλλά όπως λέει ένας φίλος μου, ποτέ δεν χάνεις, πάντα κερδίζεις από μία κατάσταση και είμαι σίγουρος ότι στη Θεσσαλονίκη η ιστορία θα είναι τελείως διαφορετική.

Ξεχνάω τις προσβολές που δέχτηκα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δεν καταλαβαίνω τίποτα. Όταν το έκαναν μου έδωσαν περισσότερο κίνητρο για να αγωνιστώ με ακόμα μεγαλύτερη δύναμη στο παιχνίδι».

ΑΣ

«Συγγνώμη για τα λάθη μας…»

Αυτοκριτική και αποκάλυψη από Μιλενκόσκι

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ στο Ισραήλ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και αναζητά στην ρεβάνς της 15ης Δεκεμβρίου στο «Παλατάκι» την ανατροπή για να συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι.

Αρνητικοί πρωταγωνιστές οι διαιτητές της αναμέτρησης που στο 31-30 του 4ου σετ αντί να υποδείξουν μπλοκ άουτ υπέρ του ΠΑΟΚ, δίνουν άουτ και έτσι το σκορ διαμορφώθηκε στο 32-30, χαρίζοντας και τη νίκη στους Ισραηλινούς.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Γιόσκο Μιλενκόσκι, αναφέρθηκε τόσο στην εικόνα των «ασπρόμαυρων», όσο και στο τι είπαν οι διαιτητές μετά το τέλος του αγώνα.

«Είναι δύσκολο να πεις κάτι μετά από αυτό το παιχνίδι. Είχαμε πολλές ευκαιρίες να κερδίσουμε έστω έναν πόντο από το παιχνίδι, ο οποίος θα έκανε τον επαναληπτικό μία πιο εύκολη υπόθεση. Είχαμε στο χέρι μας το δεύτερο σετ, αλλά και το τέταρτο, κερδίσαμε κρίσιμους πόντους, αλλά δυστυχώς οι διαιτητές του αγώνα δεν πήραν σωστές αποφάσεις. Υπήρχαν μεγάλες διαμαρτυρίες μετά το παιχνίδι, ωστόσο αυτό που έμεινε στο τέλος ήταν η «συγγνώμη» για τα λάθη που έκαναν. Τώρα έχουμε μπροστά μας έναν πιο δύσκολο δρόμο. Τίποτα δεν έχει τελειώσει. Θα προσπαθήσουμε να παίξουμε πολύ καλύτερα στο δεύτερο παιχνίδι, και να πετύχουμε τον στόχο μας, ο οποίος είναι η πρόκριση!».

ΑΣ

Η φάση της «κλοπής» του ΠΑΟΚ! (vid)

Έτσι έκαναν «δώρο» το ματς στη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε στο Ισραήλ η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στον πρώτο αγώνα για τη φάση των 16 του Challenge Cup.

Μπορεί ο Δικέφαλος να βρέθηκε σε μέτρια μέρα όμως αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την αδιανόητη απόφαση των διαιτητών στο 31-30 του 4ου σετ.

Ο Ντεν Ντρις κερδίζει «καθαρά» το μπλοκ άουτ, όμως το δίδυμο των διαιτητών δείχνει άουτ και χαρίζει τον πόντο και το ματς στη Μακάμπι που με 32-30 παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ.

Μια απόφαση που προκάλεσε τη δικαιολογημένη και οργισμένη αντίδραση των παικτών και του τεχνικού τιμ του ΠΑΟΚ.