Ήρωας ο Ουεντραόγκο! (vid)

Από τα δικά του πόδια η Μπουρκίνα Φάσο πέρασε στην οχτάδα

Ήρωας για την εθνική ομάδα της χώρας του ο Ισμαΐλα Ουεντραόγκο στη νοκ άουτ αναμέτρηση της φάσης των 16 του Copa Africa με αντίπαλο την Γκαμπόν.

Η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με τον ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ Β’ να ευστοχεί κάνοντας το 7-6 στέλνοντας την Μπουρκίνα Φάσο στην οχτάδα του θεσμού, αφού ο Παλούν από την Γκαμπόν αστόχησε στη δική του εκτέλεση.

Ο Τραορέ στο 28′ έβαλε μπροστά την Μπουρκίνα Φάσο, όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ένα αυτογκόλ του Γκουίρα έστειλε το ματς στην παράταση.

Η κατάσταση δεν άλλαξε και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στην… ρώσικη ρουλέτα, με τον Ουεντραόγκο να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην πρόκριση του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος.